Padomāsim par atmosfēru darbā

Savos gandrīz 25 esmu pamanījusies strādāt vairākos uzņēmumos – gan tādos, kur darbinieku skaits ir tuvu 200, gan tādos, kur strādājošo skaits ir uz vienas rokas pirkstiem saskaitāms. Lūk, kādēļ to rakstu… Lai pastāstītu par darba kultūru, atmosfēru un vidi.

Parastam cilvēkam varētu šķist, ka uzņēmums, kurā, piemēram, ir tikai 4 darbinieki, ir lielāks ieguvējs, jo var veidot pozitīvu atmosfēru, vienmēr visi ir lietas kursā par to, kā klājas otram. Principā, veidojas tāda kā maza “alternatīvā” ģimenīte, kurā katru rītu ierodamies un padzīvojam 8 stundas.

Liels bija mans pārsteigums, uz savas  ādas izjūtot to, ka ne vienmēr tā ir. Dažkārt tādās mazās piparu bodītēs var rasties daudz lielākas intrigas un negācijas kā lielā kompānijā.

Jautājums – kas rada šīs negatīvās lietas? Ir iespējami divi atbilžu varianti – paši darbinieki vai arī uzņēmuma vadība.

Apbrīnoju latviešus un to, ka vienmēr viens otram esam kā saldais ēdiens – ka tikai otram ieknābt, nolīdzināt līdz ar zemi, pateikt kādu indīgu pārmetumu…

No tādiem daudziem maziem sīkumiņiem rodas tāda kā sniega bumba, kas, ripojot no kalna, top aizvien lielāka un lielāka… Līdz tā cilvēkus sāk smacēt. Un kāds ir rezultāts? Ja pirmais neiztur darbinieks, viņš paceļ cepuri un aiziet, ja darba devējs – darbiniekam uz galda tiek nolikts skaists papīrs ar aicinājumu labprātīgi atstāt uzņēmuma viesmīlīgās telpas (kuras ne vienmēr varbūt arī ir viesmīlīgas).

Mans secinājums – lai arī cik draņķīgi būtu šie laiki mūsu mazajā valstiņā, neļaut sevi pazemot un kāpt uz galvas, jo viss, kas notiek, notiek tikai un vienīgi uz labu (lasi – varbūt ir pēdējais laiks sev atrast jaunu darba vietu, kur tevi jau pirmām kārtām novērtē kā cilvēku).

Ja ilglaicīgi ļaujies vadības spiedienam un negācijām, darbinieka pašapziņa krītas nevis pa mēnešiem, bet gan jau pa stundām. Un vai gan šāds cilvēks nākotnē vairs varēs kļūt pašapzinīgs un laimīgs?

Share: