Izsauciet vecmāti!

Lai gan jau atkal un atkal no jauna sev apsolos, ka jaunas grāmatas vairs nepirkšu, jo mans grāmatplaukts mājās sasniedzis kritiskos apjomus, kad jaunu lasāmvielu tajā vairs neietilpināt, pirms kāda laika nenoturējos un nopirku Dženiferes Vorsas grāmatu Izsauciet vecmāti! Grāmatu iegādājos, jo ieintriģēja tās apraksts un arī reizē gaumīgais vāka noformējums.

Lai gan grāmata ierauj sevī kā akacī jau pēc pirmās lapas izlasīšanas, man tās izlasīšana no pirmā līdz  pēdējam vākam aizņēma vairāk kā mēnesi. Taču tas tikai tādēļ, ka mēnesis patrāpījās bagāts notikumiem un grāmatas baudīšanai tajā tā īsti neizdevās atlicināt laika.

Par ko ir grāmata? Stāsts ir par skarbo ikdienu Londonas 20.gs. 50.gados. Tolaik kāda medmāsiņa, apguvusi vecmātes arodu, apmetas uz dzīvi pie mūķenēm Nonāta namā. Mūķenes veic svētīgu darbu un palīdz pasaulē nākt mazuļiem,un labprāt savā arodā apmāca arī citus, tostarp Dženiferi. Dzīve ir skarba – sabrukuši nami, bordeļi, slimības… Par to visu tiek stāstīts grāmatā un, varu derēt, ka, iesākot vienu nodaļu, jau kārosiet tvert arī nākamās stāstu, jo lasāmviela ir uzrakstīta patiesi saistošā un viegli uztveramā valodā, vienlaikus arī nezaudējot tālaika īstendiešu īpatnējo runas manieri.

Protams, grāmatā tiek stāstīts ne tikai par to, kā notiek topošo māmiņu uzraudzīšana, mazuļu nākšana pasaulē, bet arī par sadzīvi klosterī. Kādas ir mūķenes? Pamatīgi kļūdīsies, ja uzskatīsi, ka konservatīvas večiņas, kuras tikai 24h no vietas studē Bībeli. Atklāšu, ka arī viņām ir savi noslēpumi, vājības un humors.

Grāmatā noteikti Tevi īpaši aizraus nodaļas par šķietami sākotnēji jokaino Dženkinsas kundzi, kura, šķiet, nepalaiž garām nevienas dzemdības un ir klāt pie katra nama durvīm, kurā pasaulē pirms mirkļa nācis mazulis. Tomēr viss nebūt nav tā, kā izskatās no malas… Tāpat noteikti arī jutīsi līdzi Končitai, kuras bērnu bariņš ir lielāks nekā daža laba skolas klase, un, protams, arī Mērijai.

Izsauciet vecmāti

Share: