Aldis Bukšs: Parādu piedzinēji

Pēdējā laikā aizvien biežāk mans skatiens bibliotēkas plauktā apstājas pie latviešu autoru grāmatām. Te izlasītas vairākas Daces Judinas grāmatas, te viena vakara laikā ar kāru muti notiesāti Daces Rukšānes „Mīlasstāsti”, tādēļ, iegājusi azartā, turpināju raitiem soļiem iepazīšanos ar mūsdienu latviešu literatūras autoru darbiem. Līdz ar uzslavām gan jāteic, ka ne vienmēr bibliotēkā nolūkoto grāmatu arī izlasu no vāka līdz vākam, jo, ja tā nespēj aizraut, sevi nemocu. Tā vietā izvēlos interesantāku lasāmvielu. Viens no šādiem darbiem bija arī TR Notāra „Belašs jeb Vilcienā lasāmā grāmata”. Nu, nespēju sevi pierunāt izlasīt ar lamuvārdiem pārbagāto literatūru vairāk par pāris lappusēm.

Mans pēdējā apgūtā grāmata – jaunā autora Alda Bukša „Parādu piedzinēji”. Pateicoties raitajai valodai, nepārspīlēšanai ar liekiem ainavu un situāciju aprakstiem, rakstniekam ir izdevies uzburt tieši tik lielisku romānu, lai gribētos to izlasīt līdz galam pēc iespējas ātrāk, pašam lasītājam liekot prātā uzburot ainiņas no Ritvara un Sergeja gaitām. Romāns apraksta krīzes laika gadus, kad bankas cīnās ar saviem klientiem, kuri tā sauktajos treknajos gados dzīvojuši pāri saviem līdzekļiem, iepērkot glaunas automašīnas. Kas notiek krīzes laikā, kad naudas kredīta samaksai vairs nav? Protams, banka prasa atgriezt nopirktās mašīnas. Taču, kas notiek, kad bankas klienti tomēr ar labu prātu nevēlas šķirties no saviem braucamajiem? Talkā tiek ņemti parādu piedzinēji. Jāteic gan, ka ne vienmēr viss ir tik skaisti un nevainīgi, kā tas varbūt izskatās no malas, jo tie, kuri vēlēsies nopelnīt uz citu rēķina, būs vienmēr.

Visu cieņu autoram, kurš spējis radīt tādu stāstu, kura finišs būtiski atšķiras no iepriekš prātā izdomātajiem noslēgumiem. Noslēgums ir labāks nekā gaidīts. Taču pēc pēdējā vāka aizšķiršanas nepamet jautājums: „Un tālāk, kas bija tālāk?”

Lieliska lasāmviela. Iesaku arī citiem.

paradu-piedzineji

Share: