Māra Jakubovska. Melnā Berta

Pieteikumā lasot, ka grāmata ir par karu, prātā jau uzbūru aptuveno stāstu – noteikti Berta tiek izsūtīta uz Krievzemi un tur jau tālāk cīnās par savu eksistence. Kļūdījos.

Pēdējā laikā aizvien biežāk izvēlos lasīt vietējo autoru darbus. Tāpēc, ka tulkojumi dažkārt ir tik grūti lasāmi, ka tikpat labi es varētu lasīt medicīnas enciklopēdiju. Un latviešu autoru radītie tēli dzīvo tepat, starp mums, Latvijā. Lasot grāmatu, vari aizvērt acis un uzburt ainiņu, kā grāmatas varonis pastaigājas pa kādu zināmu, grāmatā aprakstītu Latvijas vietu. Un tas vien jau ir kā bonuss, ļaujot varoņa dzīvi izdzīvot daudz spilgtāk, emocionālāk un privātāk.

Bet par Bertu. Par Melno Bertu. Mārai Jakubovskai ir izdevies radīt stāstu, kas pilnībā ierauj sevī. Es kopā ar Bertu aizbraucu līdz Krievzemei, pārdzīvoju par pielūdzēju, kurš galu galā noprecēja Inci ,un sajutu sirsniņā to smeldzi par Koļas attieksmi. Es izdzīvoju līdzi Bertas dzīvei, iztēlojoties, kā viņas mati pamazām top aizvien baltāki. Un pēc visa dzīvē pārciestā nemaz nevarētu būt savādāk.

Melna-Berta

Liktenis Bertu nav žēlojis, tāpēc viņa, lai nesāpētu vēl vairāk, ir nocietinājusies un uzbūrusi ap sevi neredzamu sētu, lai neļautu pēc visa pārciestā vēl kādam nodarīt sev pāri. Gluži kā cāļu māte viņa cenšas pasargāt savas meitas, mēģinot tās nosargāt no sliktajiem preciniekiem. Vai izdodas? Uz šo jautājumu atbildēs grāmata… Tikai pačukstēšu, ka, vismaz man, lasot grāmatu, ik pa laikam pie sevis bija jādomā – nu, kad gan viņai dzīvē paveiksies? Kad liktenis Bertu pažēlos un ļaus beidzot baudīt dzīvi nevis nepārtraukti par kaut ko satraukties, bažīties un iztēloties nākotnes drūmākos scenārijus?

Vēl īpašāku grāmatas lasīšanu padara tajā nopublicētās Bertas Dēliņas fotogrāfijas. Apskatot tās, saproti, ka tas viss nav izdomājums. Stāsts ir par īsta cilvēka likteni. Berta ir dzīvojusi starp mums.

 

Share: