Elizabete Maknīla “Leļļu darbnīca”

Intriga līdz pēdējai lappusei. Un arī tad, kad jau aizšķirts pēdējais vāks un grāmata nolika plauktā, turpinu izdzīvot tikko lasīto, cerot, ka reiz būs iespējams savās rokās turēt arī darba turpinājumu.

“Leļļu darbnīca” autore tik meistarīgi uzbur katru pat vissmalkāko romāna ninansi, ka brīžiem lasītājam rodas sajūta, ka arī viņš ir nonācis 1850.gadā, dzird zirgu pajūgu dipoņu vai sajūt smakas, kas tajā laikā valdīja ielās.

“Leļļu darbnīca” lasīju ar milzu aizrautību, nespējot aiziet gulēt, līdz grāmata nav izlasīta, jo E. Maknīlai līdz pat pēdējai lappusei izdodas noturēt intrigu par romāna atrisinājumu. Vai beigas būs traģiskas, vai arī ar Airisas uzvaru? Domāju, ka noteikti tu vari nojaust atrisinājumu, taču lasīšanas brīdī līdz pat pēdējam biju saspringusi, uz rokām gaisā sacēlās matiņi, cerībā, ka viss būs labi un izdosies. Kas izdosies un kas būs labi, lai paliek nezināms līdz brīdim, kad pats šķirsi šīs grāmatas lapas.

Par ko ir stāsts? Par divām dvīņu māsām, kuras ir paklausīgas darbinieces leļļu darbnīcā, taču vienai no viņām ir drosme izkāpt no ierastā riteņa un īstenot savu sapni par gleznošanu, lai gan māsa un vecāki no Airisas novēršas, jo kas gan tā ir par nolaidību un visatļautību – meitenei doties projām no drošas vietas, atrasties vienā sabiedrībā ar vīriešiem. Bet Airisa riskē, lai būtu vēl soli tuvāk savam mērķim. Un, ziniet, viņai izdodas! Viņai tiešām izdodas palaist vaļā slūžas un izlaist ārā sevī dusošo mākslinieces garu, tikai ir viens BET… Pēc viņas tīko arī līķu uzšķērdējs, kā sabiedrībā dēvē Sailasu, kurš nodarbojas ar dažādu dīvainu lietu krāšanu. Lai gan viņš pats sev apgalvo, ka tikai tvīkst pēc Airisas draudzības, īstenībā viņu pievelk meitenes augums, kuram ir dzemdību laikā iegūta deformācija. Un ar to arī viss sākas – Airisas dzīve rit jaunajā mākslinieku sabiedrībā, bet Sairuss kā apmātais seko katram viņas solim, cerot Airisu ievietot savā kolekcijā.

Mīlestības stāsts ar kriminālu intrigu uz vēstures fona. Lūk, kāda ir “Leļļu darbnīca”.

 

Share: